Ролята на ЕС в цифровия напредък за МСП

През 2020 г. Маргрете Вестагер, изпълнителен вицепрезидент на „Европа, подходяща за цифровата ера“, заяви, че „всеки гражданин, всеки служител и всеки бизнес трябва да имат равни възможности да се възползват от цифровизацията“. Тази декларация беше направена, след като Европейската комисия публикува съобщението „Оформяне на цифровото бъдеще на Европа“. Този документ беше приет, за да отговори на опасенията относно защитата на индивидуалните права в дигиталната сфера, бързия напредък на изкуствения интелект и необходимостта от стратегия на ЕС за данни, която да обработва огромното количество данни, генерирани от предприятия и публични субекти. В резултат на това Комисията стартира „Цифрова стратегия“ през 2020 г., озаглавена „Оформяне на цифровото бъдеще на Европа“, за постигане на цифров суверенитет на ЕС и установяване на стандарти в различни области, включително цифрови услуги, цифров пазар, изкуствен интелект, европейски индустриална стратегия и др.

През последните пет години Европейската комисия разшири стратегията си, като постави няколко цели, които включват както публичния, така и частния сектор. През 2021 г. Комисията стартира „Дигиталното десетилетие на Европа“, устойчив проект за цифрово общество, който се стреми да даде възможност на гражданите и бизнеса в рамките на програмата за политика „2030 Digital Compass“, която от своя страна подкрепя цифровата трансформация на икономиката и обществото на ЕС. Институциите на ЕС също са взели предвид малките и средните предприятия (МСП). През 2019 г. 40% от компаниите са използвали онлайн пазари, за да продават продуктите си, а 90% от платформите, работещи в ЕС, са били МСП, според Евростат. Както бе споменато по-горе, стратегията на Европейската комисия, стартирана през 2020 г., се занимава с множество области; следователно Европейският парламент и Съветът на Европейския съюз приеха съответните регламенти за всяка от тези области. По отношение на МСП ЕС ратифицира няколко законодателни инструмента:

  • Европейската индустриална стратегия (2020) се стреми да насърчи участието на МСП в единния пазар и да ускори зеления и цифровия преход на индустриите.
  • Законът за цифровите услуги (2022) се стреми да подобри прозрачността на вътрешните процеси на онлайн платформите.
  • Законът за цифровите пазари (2022) се стреми да предостави на бизнеса достъп до специфични данни, съхранявани от пазачи.
  • Европейският закон за данните (2024) има за цел да установи справедливи, практични и ясни правила за достъп и използване на данни.

Най-значимите нововъведения за МСП обаче бяха въведени със съобщението на Комисията „Стратегия за МСП за устойчива и цифрова Европа“, прието на 10 март 2020 г. Стратегията беше инициирана в контекста на Европейската зелена сделка, Цифровото десетилетие и други действия на ЕС за осъществяване на двоен цифров и зелен преход. Тук се разглеждат три основни стълба.

ПОВИШАВАНЕ НА КАПАЦИТЕТА И ПОДПОМАГАНЕ НА ПРЕМИНАВАНЕТО КЪМ УСТОЙЧИВОСТ И ДИГИТАЛИЗАЦИЯ
Тази инициатива е предназначена да предостави на МСП практическо обучение и възможности за укрепване на техните умения, включително краткосрочни курсове по дигитални и нововъзникващи технологии като AI, блокчейн и интернет на нещата. Тези дейности се финансират чрез програма DIGITAL. Освен това МСП могат да се възползват от квалифицирана работна сила чрез инициативата Digital Volunteers (стартирала през 2020 г.). Този проект има за цел да повиши дигиталните компетенции на служителите на МСП чрез предоставяне на менторство от по-големи корпорации.

НАМАЛЯВАНЕ НА РЕГУЛАТОРНИЯ НАТИСК И УЛЕСНЯВАНЕ НА ДОСТЪПА ДО ПАЗАРА
Този стълб подчертава значението на улесняването на трансграничните бизнес операции в рамките на европейския единен пазар и потенциалното му разширяване в световен мащаб. За МСП става все по-важно да разширят обхвата си извън националните си граници. Освен това институциите на ЕС се ангажират да предоставят на бизнеса актуална информация относно счетоводните закони, данъчните разпоредби и други предпоставки.

РАЗШИРЯВАНЕ НА ДОСТЪПА ДО ФИНАНСИРАНЕ
В рамките на „Европейската програма за малки и средни предприятия“ (COSME) – фонд за икономическа подкрепа на инициативи, които помагат на малките предприятия да получат достъп до нови пазари – ЕС ще насърчава:

  • Възможности за финансиране за МСП, свързващи частни и публични схеми за финансиране.
  • Достъп до подходяща и актуална информация за инструменти за финансиране.

 

През 2023 г. Европейската комисия въведе Пакета за подпомагане на МСП, целящ да насърчи по-благоприятна бизнес среда в целия единен пазар. Тази инициатива включва набор от законодателни и незаконодателни мерки. Основните аспекти на пакета за подпомагане на МСП включват:

  • Справяне със забавените плащания чрез предлагане на по-строги лимити за максимални плащания, автоматично изплащане на натрупаните лихви и компенсационни такси и засилени мерки за принудително изпълнение за защита на МСП от неизправни платци.
  • Въвеждане на данъчна система в централния офис, предназначена да опрости спазването на данъчното законодателство за МСП, работещи зад граница.
  • Опростяване на административните процедури в целия единен пазар без ненужно подаване на документи.
  • Насърчаване на държавите членки да разпределят средства за национални подразделения в прозореца за МСП на InvestEU.
  • Организиране на инициативи за обучение за насърчаване на повишаването на уменията на работната сила.









ИЗТОЧНИЦИ

Оформяне на цифровото бъдеще на Европа: Комисията представя стратегии за данни и изкуствен интелект.
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_273 


Европа, подходяща за цифровата ера: Нови онлайн правила за бизнеса:
https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age/digital-services-act/europe -fit-digital-age-new-online-rules-businesses_en

Европа, подходяща за цифровата ера. Овластяване на хората с ново поколение технологии:

https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age_en 

 

Цифрова стратегия на ЕС:
https://eufordigital.eu/discover-eu/eu-digital-strategy/ 

 

Европейското цифрово десетилетие:
https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/europes-digital-decade#tab_4 

 

2030 Digital Compass: европейският път за цифровото десетилетие:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX%3A52021DC0118 

 

Европейска индустриална стратегия:

https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age/european-industrial-strategy_en

Закон за цифровите услуги:

https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age/digital-services-act_en 

 

Законът за цифровия пазар:

https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age/digital-markets-act-ensuring-fair-and-open-digital-markets_en 

 

Европейска стратегия за данни:

https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age/european-data-strategy_en 

 

Стратегия за МСП за устойчива и цифрова Европа

https://digital-skills-jobs.europa.eu/en/actions/european-initiatives/sme-strategy-sustainable-and-digital-europe 


Разгръщане на потенциала на малкия бизнес в Европа
https://single-market-economy.ec.europa.eu/news/unleashing-potential-europes-small-businesses-2023-09-28_en

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA. 2022-1-CZ01-KA220-VET- 000086461

Copyright © 2023 Digital Upgrade Skilling. All Rights Reserved

Powered by Innovation Hive