ЦИФРОВАТА ТРАНСФОРМАЦИЯ И ВЪЗМОЖНОСТТА НА МСП
5.16.2023
Малките и средните предприятия (МСП) са съществена част от европейската икономика. За съжаление, те все още изостават в дигитализирането си, а все още трябва да се направи много за подобряване на цифровите умения. Освен това внедряването и използването на цифрови технологии варира в пространството: съществуват несъответствия между различните региони на Европа. Катализаторът, който накара Европейския съюз да осъзнае острата нужда от иновации, беше пандемията от COVID-19. COVID дойде като шок за всички; всички МСП трябваше да адаптират подхода си към работата, а цифровите инструменти станаха ключов фактор за ежедневното функциониране на компаниите. Въпреки че пандемията предизвика бърза и груба промяна, тя не продължи и МСП все още трябва да модернизират своята цифрова инфраструктура. В отговор ЕС финансира чрез Еразъм+ инициативи за модернизация и развитие, като DigitUp, чиято цел е да подкрепи цифровизацията на МСП. Подобни планове имат за цел да направят европейските компании по-конкурентоспособни на международния пазар и устойчиви срещу по-големи, по-мощни и находчиви фирми. Подкрепата на процеса на цифровизация на МСП означава да им се помогне в скъпа и отнемаща време дейност, като и двете рядко са на разположение на МСП, особено след въздействието на COVID върху икономиките. С помощта на ЕС за модернизиране на цифровата инфраструктура всички европейски региони, които може да страдат от липса на цифровизация, ще имат достъп до изцяло нов спектър от възможности. Инфраструктурата обаче също така изисква хората да притежават подходящ набор от умения, за да извлекат най-доброто от нея; тук обучението става съществено.
Много европейски държави-членки вече обявиха и стартираха планове за възстановяване и развитие, след като ефектите от COVID-19 доказаха острата нужда от промяна. Всички те фокусират вниманието си върху BIC технологиите: Големи Данни (Big Data), Интернет на Нещата (IoT) и Киберсигурност. Плановете за възстановяване също насърчават инвестиции в човешки капитал, данъчни стимули, обучение на умения, научни изследвания и развитие на инфраструктурата. Трети страни, като центрове за иновации и асоциации, също са представени в подкрепа на тази промяна. Всички споменати аспекти са необходими стъпки, ако ЕС желае да модернизира икономиките на своите страни членки. Наличието на многосекторно сътрудничество като основа укрепва усилията за цифровизация и насърчава сътрудничеството, съществена част от европейския експеримент. Европа е по-силна, като работи заедно за обща цел.
DigitUp има множество цели, които по същество се фокусират върху дигиталното повишаване на уменията на МСП чрез образование и сътрудничество. DigitUp първо ще идентифицира вида умения, които са в голямо търсене сред МСП. Те ще бъдат информирани за предимствата, които цифровизацията предоставя за растежа и конкурентоспособността. Осигуряването на редовно обучение е постоянно изискване, ако DigitUp желае да постигне целите си; програмите за обучение със специално обучени преподаватели ще бъдат насочени към специфичните нужди на МСП. Тези обучители ще имат основна роля в предоставянето на образование, ресурси и материали, необходими за цифрово повишаване на уменията. Цялата програма също ще има за цел да увеличи обществения дебат около цифровата трансформация, така че нейната видимост и предимствата на цифровизацията да бъдат допълнително разпространени. На този етап става важно да се поканят организации извън образователния сектор. Сътрудничеството между образователни институции, публични институции и частни субекти ще подобри цифровото повишаване на уменията, като позволи на ключови сектори да си сътрудничат в област от общи нужди и интерес. Една динамична и оживена среда ще насърчи МСП да участват в програми за обучение, които подобряват конкурентоспособността чрез предоставяне на достъп до нови технологии и възможности.
Автор: Аймерик Почат, EUDA, Чехия
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA. 2022-1-CZ01-KA220-VET- 000086461
Copyright © 2023 Digital Upgrade Skilling. All Rights Reserved