Anatomie digitální transformace: prioritou jsou data, ne "algoritmy

Vzdělavatelé v oblasti odborného vzdělávání a přípravy i manažeři malých a středních podniků, osoby samostatně výdělečně činné a majitelé malých podniků a mikropodniků se pohybují ve stále složitějším online prostředí, kde je k dispozici více dat, k nimž je třeba přistupovat, spravovat je, analyzovat a šířit je, než kdykoli dříve. Digitální transformace bude mít dopad na všechny tematické oblasti podnikání a na stále větší počet profesních i soukromých aktivit.

 

Digitální transformace je naproti tomu širší pojem, který označuje proces využívání digitálních technologií ke zlepšení výkonnosti organizace. Může jít o cokoli od zefektivnění procesů a zlepšení služeb zákazníkům až po vývoj nových produktů a služeb. Digitalizace je však pouze jednou z částí digitální transformace. Digitalizace je proces přebírání dat, jejich transformace do digitální podoby a jejich zpřístupnění a využití pro podnikání. Jednou z klíčových výhod digitalizace je, že jakmile jsou data v digitálním formátu, lze je snadno přenést do jiných zařízení nebo počítačů, takže jsou přístupnější, lze je snadněji vyhledávat, třídit a analyzovat a vytvářet tak produkty a služby orientované na lepší uspokojení potřeb zákazníků a také umožňují přesné předpovědi selhání aktiv nebo poptávky zákazníků. Umělá inteligence dnes pomáhá podnikům využívat a analyzovat s větším zařízením masové množství dat. Překvapivé je, že většina dnes používaných populárních algoritmů je volně dostupná, protože vlastní hodnotu mají data, nikoliv použitý algoritmus. Jestliže se tedy data stala jedním z nejcennějších zdrojů a jsou něčím, co jsme schopni neustále generovat, pro manažery malých a středních podniků, živnostníky a majitele malých podniků a mikropodniků v EU se rychle stává časově naléhavým přezkoumat svou strategii digitalizace.

 

Pouze asi 20 % podniků dotazovaných v rámci aktivit projektu DigitUp úspěšně naviguje digitalizaci dat. V průměru respondenti uvádějí, že jejich organizace využívají pět z 23 nejdůležitějších digitálních technologií, na které jsme se ptali. I když si jsou vědomy výhod online přítomnosti, včetně kanálů sociálních médií, marketingových kampaní a strategie digitalizace, 60 % dotazovaných společností prohlásilo, že nevyužívá výhod plynoucích z aktivní přítomnosti a systematické marketingové kampaně. Uvedly, že rozpočtové omezení a stávající dovednosti a talenty nejsou vhodné pro splnění požadavků digitální transformace. Mnoho lidí také pociťuje neklid nebo obavy a digitalizaci dat berou jako hrozbu a obávají se omezení pracovních příležitostí a ztráty zaměstnání. V tomto smyslu představuje digitalizace dat pro podniky mnoho výzev, které vyžadují značné investice času a zdrojů.

 

Z tohoto důvodu se projekt DigitUp domnívá, že při podpoře digitální transformace malých a středních podniků hrají zásadní roli veřejné politiky, které poskytují přímou finanční podporu a daňové pobídky. Tyto politiky se staly zásadními při překonávání digitální propasti a pomoci malým a středním podnikům přizpůsobit se digitální éře. Nabídkou finanční pomoci a daňových pobídek mohou vlády snížit finanční zátěž malých a středních podniků, čímž se pro ně stává schůdnějším investovat do v oblasti modernizace technologií, školení digitálních dovedností a zavádění inovativních digitálních řešení. To nejen zvyšuje konkurenceschopnost malých a středních podniků, ale také přispívá k hospodářskému růstu a tvorbě pracovních míst.

 

Za druhé, na základě informací a zkušeností získaných ze sedmi evropských zemí, které tvoří koncepční zázemí projektu DigitUp, a to zejména Consorzio di Ricerca Hypatia z Itálie, Evropské rozvojové agentury z České republiky, Geinnova ze Španělska, Prios z Norska, Innovation Hive z Řecka, Synthesis z Kypru, Balkan Bridge z Bulharska, je jednou z významných překážek digitalizace také vedení a přesvědčování malých a středních podniků k získávání a zavádění nových digitálních dovedností, využívání nových technologií a digitálních aplikací a inovaci výrobních procesů. Tímto uvádíme několik počátečních kroků, které mohou podniky podniknout, aby se vydaly na cestu digitalizace:

 

– Identifikujte, sepište a vyhodnoťte oblasti podnikání, v nichž lze digitalizaci využít ke zvýšení efektivity, snížení nákladů a zlepšení zkušeností zákazníků.

– Prozkoumejte různé digitální technologie volně dostupné na trhu a vyhodnoťte, které z nich jsou pro potřeby podniku nejvhodnější.

– Vyčistěte, uspořádejte a analyzujte data.

– Převeďte data do formátu, ke kterému lze snadno přistupovat a šířit je v rámci organizace.

– Zabezpečte data a vypracujte provozní pokyny pro případ narušení dat nebo porušení jejich ochrany.

– Školit zaměstnance v používání dat a různých přijatých digitálních technologií.

– Sledovat přesnost a konzistenci dat.

– Pravidelně aktualizujte data.

 

Závěrem lze říci, že projekt DigitUp se snaží řešit nedostatek znalostí a zdrojů a zároveň poskytuje nástroje, nástroje a příležitosti k navazování kontaktů, které malé a střední podniky, vzdělavatelé a majitelé malých podniků potřebují k přijetí digitální transformace. V rámci projektu byl vyvinut komplexní soubor zdrojů, včetně přístupných vzdělávacích kurzů, vážných her, hodnotících nástrojů a pilotních aktivit, s cílem usnadnit vysoce kvalitní školení přizpůsobené potřebám malých a středních podniků v oblasti digitální transformace.



Autor: Mgr: Consorzio di Ricerca Hypatia, říjen 2023

Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska jsou však pouze názory a stanoviska autora (autorů) a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani agentura EACEA za ně nenesou odpovědnost. 2022-1-CZ01-KA220-VET- 000086461

Copyright © 2023 Digital Upgrade Skilling. All Rights Reserved

Powered by Innovation Hive